FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt28/01/2009

Straff för misshandel

En anhörig till mej är på krogen och träffar där en f.d. arbetskamrat som är verbalt otrevlig och mycket provocerande.Min anhörige känner sig kränkt och ber den f.d. att gå därifrån,vilket han inte gör och fortsätter att provocera.Min anhörige utdelar då två till tre knytnävsslag mot mannen. Den anhörige blir anmäld för misshandel.Vad kan straffet tänkas bli?

Lawline svarar

Hej, Först bör nämnas att en påföljdsbedömning är väldigt svår att utföra med den begränsade information som utges. Rent allmänt kan sägs att Brottsbalken kap. 3, 5 § stadgar at misshandel leder till böter eller fängelse i högst sex månader. Det kan också, rent allmänt, sägas att domstolarna ofta lägger sig inom de lägre regionerna av straffskalan och fängelse kommer därmed inte att komma på talan. Mest troligt är att ni kommer få en villkorlig dom och böter. Hur högt detta böter kommer varar beror på hur allvarliga omständigheterna var i just detta fall. Vill ni läsa i Brottsbalken själv så klicka https://lagen.nu/1962:700 Vänligen,
Marcus GlimbergRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000