Förmildrande omständighet vid felparkering
jag parkerade på en plats i stockholm det var vanioga parkeringsrutor men jag missade att natten mellan mådagen 26 maj och tisdagen 27 maj var det sopning av parkeringen
Min mamma hade precis dött hon dog den 25 maj så det sista jag tänkte på var parkeringen jag bara betalade utan att kolla skyltarna.
Jag kom upp till stockholm den 20 maj sen dess stod jag på samma plats bara betalade parkeringsavgiften utan att flytta bilen.
jag har kontaktat polismyndigheten men de säger att detta inte är någon förmildrande omständighet
vilket jag tycker
Lawline svarar
Hej!
Det är en beklaglig situation du har hamnat i. Problemet handlar om en felparkering och lag om felparkeringsavgift tillsammans med lokala föreskrifter blir då tillämplig, lagen hittar du https://lagen.nu/1976:206 . För att du ska slippa ytterligare pålägg på avgiften och eventuell dröjsmålsränta råder jag dig till att betala avgiften på en gång då detta ska göras även om man bestrider felparkeringen, 7 § i lagen. Om det skulle visa sig att du slipper betala får du istället tillbaka de pengarna senare. Du har redan vänt dig till polismyndigheten om möjlighet till rättelse och de har fattat beslut om att detta ej kan göras. Detta beslut kan ej överklagas men du skulle kunna bestrida betalningsansvaret, se vidare 8-9 §§ i lagen. Det är dock inte särskilt troligt att de omtalade omständigheterna skulle befria dig från betalningsansvaret. Det finns tyvärr inget stöd i rättspraxis att dödsfall eller dylikt skulle utgöra förmildrande omständigheter. Rådet kvarstår därför att ni bör betala avgiften men ni kan alltid försöka bestrida betalningsansvaret hos polismyndigheten.
Med vänlig hälsning,