Lawline svarar
Hej.
Det är köplagen som reglerar era mellanhavanden eftersom ingen av er är näringsidkare, se lagen https://lagen.nu/1990:931 . För att köparen ska kunna göra olika påföljder gällande mot säljaren måste det först konstateras att det föreligger fel i varan. Enligt köplagen föreligger fel då varan avviker från vad köparen med fog kunnat förutsätta, enligt 17 § tredje stycket. Vad som kan förutsättas vad gäller varans kvalitet beror på omständigheterna i varje enskilt fall, framför allt med hänsyn till priset på varan. Eftersom bilen är av årsmodell -95 förutsätter jag att köpesumman inte var särskilt stor. I vilket fall bör en köpare, såvida bilen inte är alltför sliten eller anmärkningsvärt billig, med fog kunna förutsätta att motorn fungerar och är i hyfsat skick. Fel torde därmed föreligga i den bilen ni köpt, men detta beror dock på de närmare omständigheterna i ditt fall, vilka inte framgår till sådan grad att ett definitivt svar kan ges. Om fel föreligger måste ni även göra sannolikt att felet fanns redan vid köpet. Om felet har uppstått efter det att ni köpt bilen så kan ni inte göra några påföljder gällande mot säljaren. Om hela motorn rasat torde detta fel dock ha förelegat redan vid köpet. Men detta bör ni förhöra er om närmare på en bilverkstad.
Om fel anses föreligga i varan kan köparen göra gällande olika påföljder. De påföljder som kan komma ifråga i ert fall är avhjälpande, prisavdrag eller hävning av köpet. Köparen har dock inte rätt att begära prisavdrag eller häva köpet direkt. Säljaren har först rätt att avhjälpa felet. Angående avhjälpande kan ni kontakt säljaren direkt. Om detta inte kommer ifråga kan köparen begära prisavdrag, alltså ersättning för att byta motorn, eller häva köpet. Hävning förutsätter även att felet är av väsentlig betydelse för köparen och säljaren borde ha insett detta, enligt 39 §. Att motorn rasat samman torde innebära ett väsentligt fel.
Mot bakgrund av vad ni skrivit bör fel föreligga, och detta fel bör ha funnits redan vid köpet. Om inte avhjälpande kommer ifråga kan ni begära prisavdrag eller häva köpet.
Med vänlig hälsning