FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt25/11/2007

Medhjälp till narkotikabrott

Hej! Kan man bli straffad på något vis om man umgås med en person som röker gräs/hasch? Är man skyldig att ange personen ifråga?

Lawline svarar

Hej! Brott som har att göra med narkotika regleras i narkotikastrafflagen, NSL. Se http://www.lagen.nu/1968:64. Befattning med narkotika, såsom att inneha och/eller bruka narkotika är straffbart enl. 1 § 6 p NSL. Narkotikabrott kan ge fängelse i högst 3 år. Medverkan till brott regleras i 23 kap Brottbalken (BrB, se http://www.lagen.nu/1962:700 ). I 5 § NSL anges att 23 kap BrB gäller för brotten i NSL. Dock anges att ett undantag gäller för befattning enl. 1 § 6 p NSL och man kan därför inte dömas för medhjälp till narkotikabrott om detta endast utgörs av brukande eller innehav av narkotika (men dock t.ex. framställning, köp eller försäljning). När det gäller skyldighet att anmäla brott, vilket regleras i 23 kap 6 § BrB, måste det nämnas speciellt i den aktuella lagen att det är ett brott att inte anmäla. Något sådant stadgande finns dock inte i NSL. Vänligen,
Rådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000