Rätt till skadestånd p.g.a. avbrutet köp?
Lawline svarar
Hej,
Det finns för lite information om köpet för att jag ska kunna besvara frågan om företaget kan kräva dig pengar för att du hoppat av ett köp. Gjorde du köpet som privatperson eller genom i egenskap av näringsidkare? Hoppade du av köpet innan ni kommit överrens om betalning, leverans etc eller innan, respektive innan du fått varan eller efter? Dessa är en del av omständigheterna som inverkar på om företaget framgångsrikt kan kräva dig på skadestånd.
Om du och företaget i köpavtalet reglerat att säljaren har rätt till skadestånd vid ett visst avtalsbrott från din sida, som exempelvis att inte fullgöra betalningen, har företaget med grund i avtalet rätt att kräva dig på ersättning. Hur som helst så har du alltid rätt till att få saken prövad i domstol (6 art EKMR som gäller som lag i Sverige).
Om du redan betalat ut skadeståndet till företaget kan du i domstol väcka talan för att fastställa att företaget är skadeståndsskyldiga gentemot dig avseende motsvarande belopp. Vid prövningen kommer domstolen undersöka om företaget hade rätt - enligt lag eller det aktuella köpavtalet - att kräva dig på skadeståndet eller om de ska återbetala pengarna. Med en sådan fastställelsedom borde företaget betala tillbaka beloppet utan vidare.
Företaget har av vad som framgår av informationen du angivit, inte gjort sig skyldiga till något brott i samband med att de krävde dig på skadestånd.
Hoppas svaret gav dig någorlunda vägledning!
Mvh,