Fodran på grund av avtal om arbete i hemmet

Hej. Jag har fått en fordran på en räkning av min fd "pojkvän". Han är snickare och gjorde diverse små jobb i mitt hus under tiden vi var tillsammans. Allt på eget initiativ.. Inga avtal eller kvitto har gjorts. Han har även lämnat kvar saker hemma hos mig som han nu vill ha betalt för. Dvs de saker han inte kunde ta tillbaka den dagen han gick in i mitt hus, när jag inte var hemm,a och tog tillbaka allt han någonsin gett mig, julklappar o dyl. Han skickade räkningen till Kronofogden. Jag skickade tillbaka en nekan till hans fordran och nu har det gått vidare till Tingrätten. Min fråga är: Hur Ska jag nu agera? Kommer han att kunna få igen sin fordran och kommer jag att behöva hjälp i Tingsrätten? Hoppas på svar. MVH

Lawline svarar

Hejsan!


Vad uppskattat att Ni vänder  Er till oss på Lawline!


Ni gjorde helt rätt att neka (bestrida) betalningsföreläggandet från Kronofogden eftersom de inte gör en prövning i sak utan endast en enkel prövning av fodringen.

Ni bör definitivt ha advokat eller ombud i tingsrätten.

Vad gäller fodringen som sådan gäller följande. Det bästa sättet att försvara Er mot hans anspråk är att neka att ett avtal har ingåtts. Det vill säga bestrida att ni avtalade att han skulle få betalt för sitt arbete. Ni ska hävda att Ni inte hade för avsikt att blir rättsligt bunden i och med hans arbeten.


Enligt NJA 1975 s. 298 har Högsta domstolen uttalat att, det principiellt bör utgå ersättning för arbete av sådan art och omfattning att lön brukar utgå, även om ingenting har avtalats. Med detta gäller inte i personliga förhållanden som t. ex vänner vid tillfälliga behov gör åt varandra. Detta måste Ni alltså trycka på i tingsrätten; att Ni var i ett förhållande och att han utförde arbetet i egenskap av vän eller pojkvän.


Vad gäller hans saker har Ni ingen rätt att hålla kvar dem och Ni bör därför utge dem.


Lycka till!


Mvh


Lawline

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Fordringsrätt & exekutionsrätt och Fordringar? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo