Provanställning
Lawline svarar
Hej !
Enligt Lag (1982:80) om anställningsskydd (LAS) 31 § 1 stycke skall:
"En arbetsgivare som avser att ge en arbetstagare besked om att en provanställning skall avbrytas i förtid eller avslutas utan att övergå i en tillsvidareanställning skall underrätta arbetstagaren om detta minst två veckor i förväg. Är arbetstagaren fackligt organiserad, skall arbetsgivaren samtidigt med underrättelsen varsla den lokala arbetstagarorganisation som arbetstagaren tillhör."
Detta innebär att arbetsgivaren inte kan avsluta en provanställning förrän efter 14 dagar efter att han meddelat Din son. Har detta inte gjorts så har han brytit mot varselplikten enligt 31 § LAS.
Brott mot denna varselplikt ger en skyldighet att utge skadestånd enligt 38 § LAS. Enligt ett rättsfall, AD 2003 nr 115 så uppgår det allmänna skadeståndet till 10 000 kronor. Detta är alltså en sorts bötesbelopp Din son har rätt till för att hans arbetsgivare inte underrättade honom 14 dagar före hans provanställning skulle upphöra.
Med hjälp av rättsfallet och bevisning är det enligt min bedömning en ganska enkel sak att utverka ett skadestånd om i vart fall 10 000 kronor då man måste beakta att rättsfallet är 10 år gammalt vilket också gör att det allmänna skadeståndet borde ha växt.
Enligt 41 § LAS gäller att:
"Den som vill kräva skadestånd eller framställa annat fordringsanspråk som grundar sig på bestämmelserna i denna lag skall underrätta motparten om detta inom fyra månader från den tidpunkt då den skadegörande handlingen företogs eller fordringen förföll till betalning"
__________
Jag har personligen blivit utsatt för en liknande händelse, nämligen att min provanställning avslutades två dagar efter att min dåvarande arbetsgivare sagt att jag skulle få sluta. Då ringde jag upp dom och med hänvisning till denna paragraf och ovannämnda rättsfall utbetalades ett skadestånd till mig om 10 000.