Sambor och bostad

Hej jag bor med en men som är gift, vi har flytat till en ny lägenhet båda den gammal och den nya lägenhet har jag stått ensam på kontrakten vi har tillsammas bott i den ny lägenhet ett år, nu har vi gjort slut , vi har ingen barn. Men han vill inte flyta ut, han vill att vi ska byta till 2 mindra så att han kan få en ,men jag anse att han inte ha någon rätt till det. Vad säger lagen om det och kan man tolka våra förhållande som sambo?

Lawline svarar

Hej, Tack för din fråga. Jag är lite osäker på att jag förstått er situation rätt, men jag utgår från att mannen är gift med en annan, men har levt tillsammans med dig. Så länge som den ena partnern är gift med en annan så kommer ni inte att ses som sambor enligt svensk lag. Skulle ni ses som sambor så görs bedömningen av vem lägenheten ska tillfalla utifrån den som bäst behöver bostaden. Hoppas att svaret har varit till någon hjälp. Vänligen
Lisa NordbrandtRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000