Arvsrätt

Har en bror som fått barn på gamla da´r. Hur är det med arvsrätten? Ärver barnen allt eller blir det något tiil mig-hans bror. Han har inga barn tidigare och har inte varit gift. Han är inte heller gift med barnens modder

Lawline svarar

Hej, Bröstarvingar, arvingar i nedåtstigande led ärver i första hand (se 1 § 2kap. Ärvdabalken). I ditt fall blir det alltså din brors barn som ärver honom. Vänligen,
Sara SRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”