Parkeringsförbud i korsning

2012-03-31 i ÖVRIGT
FRÅGA
Hej. Fick en parkeringsanmärkning med motiveringen att mitt fordon var uppställt i en vägkorsning (trevägskorsning). Skyltningen säger dock att parkering längst vägen, där jag stod parkerad, är ok. Gäller skyltningen eller regeln om parkeringsförbud i korsning?
SVAR
Hej.

Tack för din fråga. Enligt 3 kap 53 § 2 p. Trafikförordningen är det aldrig tillåtet att parkera närmare än 10 meter från en korsning. Detta gäller även om det i övrigt är tillåtet att parkera utmed vägen.

Länk till Trafikförordningen: här

Vänliga hälsningar,
Sofia Linder
Sofia Linder
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (161)
2020-12-12 Finns skollagen (2010:800) med i Sverige Rikes lag?
2013-01-21 Vart vänder man sig för stödinsatser för unga vuxna?
2013-01-21 Tvångsförsäljning av samägd egendom
2013-01-17 Skolfråga

Alla besvarade frågor (98498)