Förtal

FRÅGA
Hej ! Min sambo ligger i vårdnadstvist med sitt ex sedan 5 år, nu har han återigen spridit lögner om min sambo om mig om mina barn och min sambos barn. Dessutom sprider han rena lögner om min sambos far som gick bort för ett år sedan. Min sambos dotter som vårdnastvisten gäller vill inget hellre än att bo hos sin mamma, detta har dessutom socialens boende utredning kommit fram till men nu för söker alltså sambon ex att smutskasta både mig & sambon. Hur går vi vidare, kan jag göra en förtals anmälan , ska min sambo göra likadant, kan min sambo göra en förtals anmälan för sin avlidne fars räkning? Med vänliga hälsningar Glenn
SVAR
Hej!

Ni kan absolut göra en förtals anmälan hos polisen. Brottet förtal regleras i brottsbalken 5 kap.
När det gäller förtal mot dig och mot din sambo är det bara ni som målsägande har rätt att väcka åtal enligt 5 kap 5 § 1st brottsbalken BrB.
När det gäller din sambos avlidna far får åtal väckas av din sambo enligt 5 kap 5 § st 2 BrB. Hon anses som den avlidnes bröstarvinge och har då rätt att väcka åtal.
Ha du frågor om vårdnadstvist återkom gärna!


Med vänliga hälsningar
Lan Le Huong
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Ärekränkning, 5 kap. BrB (1196)
2021-05-16 När aktualiseras förtal?
2021-05-16 Är det förtal att skriva ut på sociala medier att någon tror att en person har mördat någon?
2021-04-30 Förtal och brott mot frihet och frid
2021-04-30 Falska anklagelser

Alla besvarade frågor (92317)