Underhållsskyldighet till son som bedriver högskolestudier

2015-11-18 i Underhåll
FRÅGA
Min son går sista året på gymnasiet nu. Och funderar på att söka vidare till högskola.Jag betalar underhåll nu, ska jag fortsätta betala när han går i högskolan?MVG Carina
SVAR

Hej och tack för din fråga!

Enligt 7 kap 1 § 2 stycket Föräldrabalken upphör din underhållsskyldighet när din son har fyllt 18 år. Samma bestämmelse anger att du efter det att han ha fyllt 18 år är fortsatt underhållsskyldig fram till dess att han fyller 21 år om han går i skolan, men att det endast gäller studier i grundskolan eller gymnasieskolan eller annan jämförlig utbildning. Skulle din son börja studera på högskolan efter gymnasiet är du alltså inte skyldig att betala underhåll till honom, förutsatt att han har fyllt 18 år.

Vänligen,

Josefine Andreasson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (932)
2020-05-31 Ingår försäkring i underhållsskyldigheten?
2020-05-31 Måste man ge sitt förlängda underhållsstöd till sin boendeförälder?
2020-05-29 Har en förälder försörjningsplikt över barn som valt att ej bo hemma?
2020-05-29 Hur beräknar jag underhållsbidrag?

Alla besvarade frågor (80679)