Ta med alkohol utan serveringstillstånd

FRÅGA
Får gäster ta med sig medhavd alkohol till en ideelt driven restaurang UTAN serveringstillstånd?
SVAR

Hej,

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

På serveringsställen utan serveringstillstånd av alkohol får inte någon inta alkoholdrycker eller andra alkoholdrycksliknande preparat (8 kap. 24 § 2 st. Alkohollagen [2010:1622]). Förbudet mot att medhava alkohol gäller oavsett restaurangens karaktär. Det spelar således ingen roll att restaurangen drivs ideellt.

Med vänliga hälsningar

Amanda Laulumaa
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?