Stämma en person på ytterligare skadestånd

2019-11-11 i PROCESSRÄTT
FRÅGA
Hej, jag undrar om man kan stämma någon som man vunnit mot I en rättegång där den andra parten fick ett fängelsestraff och skadestånd som följd. Kan man då alltså ändp stämma personen på ytterligare skadestånd när den har kommit ut från fängelset?
SVAR

Hej!

Tack för din fråga.

Nej, vanligtvis går det inte att ta upp ett mål till domstol som redan avgjorts och fått rättskraft (slutligen avgjorts) i domstol på nytt. Detta kallas res judicata och framgår i 17 kap 11 § 1 st Rättegångsbalken för tvistemål samt 30 kap 9 § Rättegångsbalken för brottmål som säger att en så kan inte samma brottsgärning testas i domstol igen.

Hoppas du fått svar på din fråga!

MVH

Patrik Olsson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (970)
2020-01-16 Vad menas med åtalsprövning?
2020-01-01 Varför får jag inte svar på den frågan jag ställt till Lawline?
2019-12-30 Hur kan man överklaga en lagakraftvunnen dom?
2019-12-30 Preskriptionstid för brott samt ansökan om skyddad identitet och kontaktförbud

Alla besvarade frågor (76420)