Rättshandlande i ekonomisk förening
Fråga
Hej,
Om vår nuvarande ordförande i vår ekonomiska förening (förskoleverksamhet) har skrivit på ett hyreskontrakt och sedan slutar kan fastighetsägaren åberopa detta och säga upp kontraktet. Mvh "Kommande ordförande"
Gäller det dig? Ställ din egen fråga.
Svar
Hej och tack för din fråga!
Under förutsättning att ordföranden hade behörighet och befogenhet att ingå hyresavtalet för föreningens räkning är avtalet bindande mellan föreningen och fastighetsägaren. Att ordföranden sedermera slutar utgör ingen grund för att säga upp hyresavtalet från fastighetsägarens sida, under förutsättning att det inte finns en klausul i hyresavtalet som uttryckligen anger detta. Vänligen
Svaret gavs 30 mars 2016. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess, så kontrollera mot din egen situation.
Svaret ovan gäller den fråga som ställdes, inte din situation. Vill du veta vad som gäller för dig, boka en jurist.
Svaret skrevs 2016. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess.
Tillgängliga jurister inom Hyresrätt
Boka ett videomöte med en jurist som har tid. Du loggar in när du valt tid.
Din situation är unik. Det bör ditt svar vara också.
Ställ din fråga till Lawline AI, grundad i svensk juridik och 130 000 besvarade frågor. Skapa ett kostnadsfritt konto för att få ditt svar.
Kostnadsfritt · All data lagras inom EU · Svar på sekunder