Påföljd vid stöld av normalgraden

Jag blev tagen på bar gärning på IKEA för stöld på 4000 kr för varor jag ej scannat in. Efter utredning och förhör kollade IKEA tillbaka på övervakningskameror och kunde se att jag gjort samma sak 5 gånger inom loppet på 2 månader. Allt som allt tog jag saker för ca 15.000 kr. Är ej straffad sen innan och jag har erkänt brott. Vad kan jag vänta mig för påföljd?

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga. För att besvara den kommer jag att använda mig av Brottsbalken (BrB).

Påföljd för stöldbrott

Brottet du gjort dig skyldig till är stöld, högst troligtvis av normalgraden, eftersom värdet inte är ringa, och det låter inte heller som att du uppfyller kraven för grovt brott (se 8 kap 4 § BrB) . För stöld finns föreskrivet fängelse upp till 2 år (8 kap 1 § BrB). I praktiken dömer man dock sällan ut mer än 6 månaders fängelse för en stöld av normalgraden. Det finns dessutom en presumtion mot fängelse som säger att rätten ska fästa särskild vikt mot det som talar mot ett fängelsestraff (30 kap 4 § BrB). Chansen att du skulle få ett fängelsestraff är alltså låg.

Andra påföljder

Är man inte tidigare straffad får man ofta en kombination av dagsböter, villkorlig dom, samhällstjänst eller skyddstillsyn. Villkorlig dom innebär egentligen bara en varning, begår man fler brott under tiden för den villkorliga domen kan man få ett strängare straff. Detta förenas med böter (30 kap 8 § BrB). Skyddstillsyn innebär att man har regelbundna incheckningar med kriminalvården. Vanligtvis dömer man ut villkorlig dom om man anser att det finns en låg risk för återfall i brott, och skyddstillsyn om risken för återfall är högre (30 kap 7 och 9 § BrB). Böter grundas på brottets allvarlighet samt dina ekonomiska tillgångar (25 kap 2 § BrB).

Avslutningsvis kan jag inte säga vilket straff du kommer få, då det beror på omständigheterna i fallet och vad åklagaren yrkar på, men jag hoppas att detta ger dig lite vägledning. Du får dock högst troligvis inget fängelsestraff.  Du är självklart välkommen att ställa en ny fråga om du har fler funderingar.

Else NordlanderRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Straffrätt och Stöld och rån m.m., 8 kap BrB? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo