Olovlig körning - återkallat körkort

2017-07-25 i Trafik och körkort
FRÅGA
Mitt körkort är återkallat. Gör jag mig skyldig till olovlig körning om jag backar ut bilen på uppfarten på min tomt för att t ex tvätta den?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Ett körkort är inte giltigt om det är återkallat, 13 § 2 p körkortslagen (1998:488). När ett körkort har återkallats får man inte framföra fordon för vilket körkort är ett krav.

I juridisk mening är ett förande av fordon när det skett en förflyttning av fordonet, oavsett hur långt man kör. Att du framför fordonet på privat utgör inte heller ett undantag från regeln. I praxis har t.ex. rattfylleri ansetts föreligga även fast man bara har backat bilen ett par meter, se bl.a. RH 2008:27.

I ditt fall skulle du enligt 3 § lag (1951:64) göra dig skyldig till olovlig körning om du backar ut bilen på uppfarten.

Hoppas du fick svar på din fråga. Återkom vid eventuella funderingar.

Vänligen,

Robert Green
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Trafik och körkort (992)
2021-11-30 Rattfylleri och läkarintyg
2021-11-30 Lättare att ta körkort innan jag får en fällande dom?
2021-11-30 Kan körkort återkallas innan dom fallit?
2021-11-30 Vad gäller om prövotiden för körkort hinner gå ut innan en återkallelse fastställs?

Alla besvarade frågor (97674)