När får man köpa alkohol ute?

FRÅGA
Hej. Får man gå in och köpa alkohol på en klubb samma dag som man fyller 18 år dvs dagen man är född eller måste man ha fyllt år innan man väljer att klubba? Har en vän som tänkte fira sin 18 års dag genom att klubba och undrade ifall hon skulle bli insläppt.
SVAR

Hej,

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Åldersgränsen för att köpa alkohol ute på exempelvis en bar eller restaurang som har alkoholtillstånd är 18 år (alkohollagen 3 kap. 7 § 2 stycket). Detta innebär att du måste ha fyllt 18 år, dvs din kompis får köpa alkohol samma dag som hon fyller år.

Med vänliga hälsningar

Beatrice Karlsson
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Allmänt om lagar och regler (960)
2021-12-03 Spelar det någon roll om en övervakningskamera spelar in eller inte enligt kamerabevakningslagen?
2021-11-30 Vilka placeras på HVB-hem?
2021-11-30 Plikt att uppge vaccinationsstatus?
2021-11-30 Vilka kriterier ska vara uppfyllda för att få byta efternamn?

Alla besvarade frågor (97696)