När får företaget senast dra pengar från min bankkonto?

2021-08-16 i Fordringar
FRÅGA
HejJag har köpt en produkt online men pengarna har inte dragits från kontot trots det att det gått en period sen köpet. Jag betalade direkt över nätet med kortbetalning och köpet gick igenom. Finns det en lagstadgad gräns för när de senast får dra beloppet?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

När du köper en produkt på nätet av ett företag ingår du ett avtal med företaget. Skickar företaget i sin tur ut produkten utan att pengarna dras från ditt konto uppkommer det alltså för dig en skuld till företaget (notera att skulden kan i vissa fall uppkomma tidigare). Är detta för handen har banken rätt att kräva dig på pengarna inom som regel 3 år. Därefter preskriberas skulden om inte företaget under denna treårsperiod t.ex anmodar dig att betala (2 § andra stycket PreL). Efter denna tid kan inte "banken dra pengar" från ditt konto. ha rätt att kräva dig på pengar.

Med vänlig hälsning

Hemen Yazdanfar
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Fordringar (829)
2021-10-18 Få tillbaka bortspelat lån
2021-10-15 Vad kan man göra när återbetalning av ett skuldebrev inte skett enligt överenskommelse?
2021-10-12 Vad kan jag göra för att få tillbaka mina pengar om jag köpt en vara som inte levererats?
2021-10-07 Regressrätt

Alla besvarade frågor (96481)