Myndiga barns bosättningsrätt

2017-05-21 i FAMILJERÄTT
FRÅGA
Hej! Jag har fått jobb i England. Jag har en som på 20 som studerar på Universitet på annan ort och som bor i egen lägenhet. Jag har även tvillingar på 18 som går på gymnasiet. De har ett år kvar i skolan. Jag är skild sedan många år. Vi har haft barnen varannan vecka. Jag har en mycket nära och bra relation med barnen. Jag kommer nu vara mer i England. Men kommer hem var tredje vecka. Kommer kanske vara 70 procent i London. De kommer bo i min lägenhet i Stockholm där jag är skriven. Jag kommer betala för alla barnen utgifter som jag alltid gjort. Är detta ok från ett juridiskt perspektiv? Kan mamman blockera detta?Vore vänligt med svar.
SVAR

Hej,

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Dina barn är 20- respektive 18 år gamla, de räkas i lagens mening som myndiga (9 kap 1 § föräldrabalken). Myndiga personer råder själva över sin egendom och har rätt att åta sig förbindelser. En sådan förbindelse skulle kunna avse boende i din lägenhet i Stockholm.

Ingen utomstående kan juridisk påverka utfallet av en sådan förbindelse.

Däremot kan er underhållsskyldighet (7 kap 1 § 2 st. FB) påverkas för barnen som går kvar i gymnasieskolan, om de väljer att bosätta sig hos dig på heltid. Detta är beroende av vad som avtalats mellan dig och barnens mamma.

Hoppas du fått svar på din fråga.

Med vänliga hälsningar

Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (3676)
2021-11-30 Vem bestämmer hur umgänge ska ske, och hur ser man till att det går rätt till?
2021-11-30 Åtgärder att genomföra om delägare till fastighet inte kommer överens
2021-11-25 Jäv angående bouppteckningsförättare
2021-11-25 Är min samboendes enskilda egendom fortfarande enskild om vi säljer huset

Alla besvarade frågor (97671)