Kan näringsförbud kringgås genom anställning?

FRÅGA
Hej, om en bekant som äger eget firma får näringsförbud, kan personen i fråga då feks sälja firman till mig eller någon annan i eks familjen och sedan bli anställd i firman i stället för ägare?
SVAR

Hej! Tack för du vänder dig till Lawline med din fråga!

För information kring näringsförbud rekommenderar jag att läsa på kronofogdens sida.

Informationen där grundar sig i Lag om näringsförbud. Där står att den som har näringsförbud inte får vara anställd eller återkommande ta emot uppdrag i en verksamhet som drivs av en närstående (11 § 12 p.). Metoden du beskriver funkar alltså inte för att kringgå näringsförbudet.

Jag hoppas du fick svar på din fråga, har du ytterligare frågor kring denna fråga kan du kommentera nedan. I annat fall är du välkommen åter om du har andra juridiska funderingar i framtiden.

Med vänlig hälsning

Lucas Gardebrand
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Kronofogdemyndigheten (528)
2021-10-25 Utmätning - Vad och hur mycket kan tas i mät?
2021-10-20 Hjälp med att driva in en skuld
2021-09-30 Utmätning av egendom för sambons räkning
2021-09-30 Kan kronofogden utmäta en bil?

Alla besvarade frågor (96515)