Kan man göra bröstarvingar arvslösa genom testamente enligt tysk rätt?

2018-10-18 i Testamente
FRÅGA
Hur är lagen i Tyskland ang bröstarving. Kan man utesluta denne genom testamente.
SVAR

Hej och tack för din fråga till Lawline!

Enligt tyskrätt har bröstarvingarna laglottskydd (section 2303 1 st. Bürgerliches Gesetzbuch). Laglotten motsvarar hälften av arvet som en arvinge är berättigad till, alltså hälften av en arvslott. Dessa regler motsvarar således de svenska reglerna.

Man kan alltså inte göra bröstarvingar arvslösa i Tyskland genom testamente, men man kan inskränka arvet till hälften av arvslotten.

Emil Duberg
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Testamente (1893)
2018-11-15 Okända bröstarvingars rätt till arv
2018-11-15 Tolkning av testamente
2018-11-13 Hur hanteras ett borttappat testamente och är det brottsligt att undanhålla ett testamente?
2018-11-12 Barnbarns rätt till arv vid förekomst av testamente och efterlevande make

Alla besvarade frågor (61861)