Kan man få två parkeringsböter på samma ställe under 24 timmar?

2021-07-06 i Parkeringsböter
FRÅGA
Det är så att jag glömde betala en biljett när jag parkerade i stan. Jag stod parkerad i 8 timmar och fick den första boten vid 17:00 och den andra runt 01:00. Är det verkligen okej att få två böter på samma ställe inom 24 timmar?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

I 5 § 3 st. lag (1976:206) om felparkeringsavgift och i 5 § lag (1984:318) om kontrollavgift vid olovlig parkering anges att en ny felparkeringsavgift eller kontrollavgift får tas ut för varje påbörjat kalenderdygn som en olovlig parkering pågår. Det anges vidare att minst sex timmar måste förflyta från det att den första boten utfärdas.

I ditt fall har du angett att du fått en bot kl. 17:00 och en bot kl. 01:00, dvs. åtta timmar senare. Den första boten utfärdades kl. 17:00 och den andra boten kl. 01:00 dagen efter. Böterna har alltså inte utfärdats under samma kalenderdygn. De har även gått mer än sex timmar mellan böterna, vilket innebär att det var tillåtet. Det är alltså möjligt att få två böter på samma ställe under 24 timmar.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Vänligen,

Vanessa Hannah
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Parkeringsböter (484)
2021-09-27 Är det förbjudet att stå i/för nära en T-korsning även där de korsande/anslutande vägarna är enkelriktade?
2021-09-26 Vad är maxbeloppet på en felparkeringsavgift?
2021-09-14 Kontrollavgift när parkeringsappen inte fungerar
2021-09-09 Parkeringsböter trots giltig parkeringsbiljett

Alla besvarade frågor (95915)