Kan man avsäga sig en adoptivförälder?

2019-10-25 i Faderskap
FRÅGA
Hej! Min bror som nu är 60 år adopterades när han var ung, av min mammas dåtida man. Han försvann ur våra liv för över 40 år sedan. Kan min bror annullera adoptionen utan att involvera sin adoptivfar? Vi vill inte ha med honom att göra, så vill bara skriva ut honom ur våra liv! Om det är möjligt att annullera adoptionen, står han då som faderslös i alla papper? Tack för hjälpen!
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Det går inte att avsäga sig sina föräldrar på annat sätt än genom en ny adoption. Det beror på att alla barn ska ha rätt till sina föräldrar. Ett adoptivbarn är barn till sin adoptivförälder och likställs juridiskt med biologiska barn. Detta har i vuxen ålder främst betydelse för frågan om arv.

Det som din bror kan göra för att bli av med de rättsliga banden till sin adoptivfar är att avsäga sig arvet från honom och om din bror inte har egna barn upprätta ett testamente eftersom det annars är föräldrarna som ärver honom (2 kap. 2 § 1 stycket ÄB).

Hoppas du fick svar på din fråga.

Maya Waldenström
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Faderskap (283)
2019-11-21 Fastställande av faderskap och underhållsskyldighet
2019-11-18 Måste den biologiska fadern vara vårdnadshavare till nyfött barn?
2019-11-13 Finns det möjlighet att fastställa att jag inte är far till ett av mina barn?
2019-10-27 När blir en spermiedonator ett barns far?

Alla besvarade frågor (74730)