Kan man anmäla brottet begånget utomlands av en svensk medborgare i Sverige?

FRÅGA
Hej! Om man skulle vara utomlands som svensk medborgare och bli misshandlad, sexuellt trakasserad eller våldtagen av en annan svensk medborgare, skulle man anmäla detta hemma i svergie eller måste man anmäla i det land man är i?
SVAR

Hej och tack att du vänder dig till Lawline med dina frågor!

En svensk medborgare som har blivit misshandlat, sexuellt trakasserat eller våldtagen av en annan svensk medborgare utom riket kan anmäla brottet antingen i det landet brottet har begåtts eller hemma i Sverige. Man kan anmäla brottet i Sverige. Frågan är i sådant fall vilket lands domstol har rätt att döma handlingar och vilket lands lag som ska tillämpas.

Sveriges domstol har rätt att åtala sina medborgare för brott som begåtts utomlands enligt personalitetsprincipen (2 § 1 stycket 1 p. BrB). Om offret väljer att anmäla brottet som har begåtts utomlands av en svensk medborgare i Sverige kommer svensk lag tillämpas. Utdömande av påföljden kommer ske i enlighet med reglerna i Brottsbalken.

Hoppas att du har fått svar på din fråga! Om du har ytterligare frågor är du varmt välkommen att återkomma till oss på Lawline.

Orysia Sich
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Sexualbrott, 6 kap. BrB (397)
2021-04-30 Bevisbördan vid sexuella hot
2021-04-20 Kan emojis uppfattas som sexuella ofredanden?
2021-04-19 Vad gäller när man köpt sexuella bilder av någon som är över 15 år men under 18 år?
2021-04-17 Våldtäkt. Hur mycket får den som utsätts försvara sig?

Alla besvarade frågor (92029)