Kan jag anklagas för brott om jag har betalat för narkotika men inte fått den?

2019-07-01 i Narkotikabrott
FRÅGA
Min vän har torskat med opiater på sig. Jag har smsat med henne om att jag vill köpa (det står rakt ut så ingen kodning eller annat). Jag har swishat men aldrig fått själva varorna. Så jag är ren och har inte fått något heller. Kan jag anklagas för uppsåt att köpa?
SVAR

Hej,

Vad trevlig att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga.

I detta fall så har du inte fullbordat något brott. Frågan som är aktuell blir då om du kan bli anklagad för försök eller förberedelse till narkotikabrott.

Om du skulle ha opiaterna för eget bruk så kan du inte anklagas för försök eller förberedelse till narkotikabrott, se Narkotikastrafflagen 4 § jämte 1 § 6 punkten. Åklagaren kan isf inte göra någonting.

Om du skulle ha opiaterna för att sälja vidare, och åklagaren kan bevisa detta, så kan du anklagas för förberedelse till narkotikabrott, se Narkotikastrafflagen 4 § jämte 1 § 3 punkten och Brottsbalken 23 kap 2 §.

Hoppas detta har varit till hjälp!

Vänligen,

David Gardell
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
Hallå212 Jag driver ett privat internationellt finansiellt partnerskap som skapades för att hjälpa människor som behöver finansiellt stöd. Om du har ekonomiska svårigheter eller ekonomiskt kaos och behöver pengar för att starta ditt eget företag, eller om du behöver ett lån för att lösa dina skulder eller betala dina räkningar, kan jag bevilja lån som sträcker sig från upp till 5.000.000 sek. Om du är intresserad av mitt erbjudande, berätta vad du vill låna och hur lång tid det tar. Kontakt: nagelsilvia58@gmail.com
2019-07-01 23:07
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Narkotikabrott (330)
2019-07-14 Är det lagligt att röka industrihampa?
2019-07-14 Bruka narkotika i Spanien
2019-07-12 Är det olagligt att förtära alkohol som minderårig?
2019-07-12 Vad blir straffet för ringa narkotikabrott?

Alla besvarade frågor (71141)