Kan banken neka mig att göra en utlandsbetalning?

2019-07-11 i EKONOMI
FRÅGA
Kan min bank neka en utlandsöverföring till annan bank, för att köpa bostad privat bara för att de vill ha papper på att det är det jag ska göra med mina pengar?.. Med betoning på MINA.. Jag har sparat de och det är ingen annans en mina pengar.
SVAR

Hej! Stort tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Frågan är huruvida din bank kan neka dig som kund att använda deras tjänster. Detta är en fråga som är starkt influerad av Penningtvättslagen.

Vad innebär penningtvättslagen?

Penningtvättslagen är en lag från år 2017 som är baserad på EU:s fjärde penningtvättsdirektiv. Lagens syfte är att anpassa den svenska lagstiftningen till EU:s regelverk. Lagen ställer höga krav på banken att inhämta uppgifter från sina kunder. KYC - Know your customer - ska vara en del av arbetet att motverka penningtvätt samt finansiering av terrorism.

Penningtvätt definieras som tillgångar, såväl pengar som annan egendom, som härrör från brott alternativt brottslig verksamhet (6 § penningtvättslagen). Finansiering av terrorism definieras som insamling, tillhandahållande eller mottagande av såväl pengar som annan egendom där syftet är att egendomen ska användas till terrorism eller med vetskap om att den är avsedd att användas till terrorism (7 § penningtvättslagen).

Varför vill banken inhämta information om på vilket sätt du använder bankens tjänster och produkter?Bankerna har enligt penningtvättslagen krav på att inhämta uppgifter om hur de produkter och tjänster som banken tillhandahåller kan utnyttjas för penningtvätt alternativt finansiering av terrorsim samt hur omfattande risken är för det förutnämnda (2 kap. 1 § 1 st penningtvättslagen). Även geografiska riskfaktorer ska tas i beaktande (2 kap. 1 § 2 st penningtvättslagen). Därav är utlandsbetalningar, inkomster från utlandet samt utlandsvistelser av särskilt intresse för banken. Banken har därmed en skyldighet att ha god kunskap om hur deras kunder använder bankens tjänster och produkter för att förhindra brottslig verksamhet. Den information som inhämtas av kunden behandlas konfidentiellt och omfattas av banksekretess.

Kan banken sätta stopp för din utlandsbetalning?

Av det ovannämnda kan det konstateras att bankerna idag har högt ställda krav i arbetet mot penningtvätt och terrorism. Banken är inte skyldig att släppa fram din utlandsbetalning och banken kan komma till detta beslut vid minsta lilla misstanke om brott. Det handlar i grund och botten inte om varifrån pengarna på ditt konto kommer ifrån utan snarare vad pengarna kommer att användas till. Ska pengarna därutöver skickas till ett land som banken klassificerar som ett högriskland, till exempel krigshärjade länder, kan banken neka en utlandsbetalning på den grunden. Om du kan bevisa vad pengarna ska användas till genom exempelvis köpekontrakt eller annat avtal så ska det inte vara något större problem för dig att utföra denna utlandsbetalning.

Hoppas att du har fått svar på din fråga, annars är du varmt välkommen att ta kontakt med oss på Lawline igen.

Med vänlig hälsning,

Sabrina Curan
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (323)
2019-10-13 Får Forex vägra att växla kontanter?
2019-10-02 Kan få hjälpa låna pengar?
2019-09-28 Amerikanska FCPA (anti-korruptionslagstiftning) tillämplighet i Sverige
2019-09-22 Får man ersättning från försäkringsbolag vid kroppsskada utomlands?

Alla besvarade frågor (73748)