Hur fördelas arvet om en förälder gifter om sig eller blir sambo?
Hej!
Jag har några frågor om arvsrätt.
Min mamma är änka och låt oss säga att hon träffar en ny man och gifter sig med honom vad händer med min arvsrätt när hon avlider?
Jag är enda barnet och låt oss säga att den nya mannen inte har några egna barn själv.
Varför jag frågar är att min mamma äger konst som är mycket värdefullt (ekonomiskt) och min oro är att den nya mannen helt juridiskt bara kan i princip sälja allting och leva upp pengarna mitt framför ögonen på mig och jag kan inget göra. Är detta så?
Hur ser lagen ut om de blir endast sambos?
Tack på förhand.
Lawline svarar
Hej,
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.
Jag kommer dela upp svaret på din fråga i två delar. En som behandlar frågan om de är gifta och en där de är sambos.
Gifta:
Det är Ärvdabalken som reglerar hur arv ska fördelas mellan arvingarna. I 1 kap 1 § Ärvdabalken står det att alla barn till den som har avlidit har rätt att ärva efter den som gått bort. Arvet består av laglotten som enligt 7 kap 1 § Ärvdabalken är hälften av kvarlåtenskapen. Om din mamma inte är gift blir det alltså du som ärver allt efter din mor. Enligt 3 kap 1 § ärvdabalken tillfaller kvarlåtenskapen, dvs arvet, om personen var gift i första hand den efterlevande maken till den avlidne. Om den avlidne har ett barn som inte är den efterlevande makens, dvs ett särkullbarn, får den efterlevande maken endast den del av kvarlåtenskapen som tillhör särkullbarnet, i detta fall hälften av sakerna vilket motsvarar arvslotten, om särkullbarnet avstår sin rätt till arvet till förmån för den efterlevande maken enligt 3 kap 9 § ärvdabalken. Om särkullbarnet gör detta får även han/hon del av den efterlevande makens dödsbo när denne går bort. Men om särkullbarnet väljer att ta ut sin laglott i förtid, enligt 3 kap 1 § ärvdabalken, får inte särkullbarnet del i den efterlevande makens dödsbo.
Alltså kan du välja att få ut din del av kvarlåtenskapen som motsvarar hälften av det totala arvet, resten kommer att tillfalla din mammas nya make om de är gifta. Om du inte väljer att ta ut din arvslott kan du istället ta del av din mammas nya makes kvarlåtenskap. Gällande beloppet räknar man ut hur mycket arvet har stigit i värde sedan den först avlidne makens död och särkullbarnet får då arvet ökat med värdet av dessa. Sammanfattningsvis har du lagligen rätt till minst hälften av din mammas tillgångar om hon skulle gå bort.
Sambos:
Om din mamma endast är sambo med den nye mannen är situationen bättre för dig. Som sambo saknar man legal arvsrätt vilket innebär att man inte har rätt att ärva efter varandra, 2 kap ärvdabalken. Därmed kommer hela kvarlåtenskapen efter din mamma att tillfalla dig om hon går bort. Det enda som skulle tillfall din mammas sambo skulle vara samboegendom eller saker som din mamma testamenterat till sin sambo.
Hoppas du fick svar på din fråga!
Vänligen,