Hävande av faderskap

2015-03-25 i Faderskap
FRÅGA
Hej, Om en man skrivit på att han är far till ett barn i god tro och sedan görs ett faderskapstest som visar att han inte är pappan till barnet, kan han då avsäga sig faderskapet?Tack på förhand,
SVAR

Hej och tack för din fråga!

Om en man blivit fastställt som pappa till ett barn genom bekräftelse kan pappan häva den bekräftelsen om det skulle visa sig han inte egentligen är pappan. Detta framgår av 1 kap 4 § 3 sycket i Föräldrabalken. Som den felaktigt bekräftade pappan har han rätt att väcka talan om att häva faderskapsbekräftelsen i domstol som avgör om faderskapet skall hävas eller inte. Man gör då en utredning för att bekräfta att han inte är far. Om det finns ett faderskapstest som bevisar att han inte är far kommer detta ligga till grund för beslutet, och faderskapet kommer sannolikt hävas.

Hoppas detta kan hjälpa!

MVH

Matilda Bona
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Faderskap (314)
2020-08-09 Vilka möjligheter har en man för att få sitt faderskap fastställt trots att kvinnan inte vill involvera honom i barnets liv?
2020-08-08 Fastställande av faderskap
2020-07-24 Vem kan häva bekräftat faderskap?
2020-07-11 Kan man avsäga sig sitt faderskap?

Alla besvarade frågor (82743)