FrågaFAMILJERÄTTFaderskap30/11/2016

Fråga om faställande av faderskap

Min dotter född 88 har fader okänd. Jag vet nu vem fadern är och han vill ta på sig faderskapet. Hur går vi tillväga. Min dotter är också med på detta och är glad. Det finns ingen tvekan att han är far.

Lawline svarar

Hej och tack för din fråga.

Fadern till ett barn kan tingsrätt vid den ort där du bor fastställa genom mål om fastställande av faderskap. Det är endast barnet som har rätt att väcka talan om fastställande av faderskap enligt 3 kap. 5 § föräldrabalken (1949:381). Att någon annan än barnet väcker talan om fastanställde av faderskap utgör rättegångshinder om kommer att avisas av domstol p.g.a. bristande talerätt.

Hoppas att svaret var till din hjälp. Har du fler frågor är du välkommen att ställa en ny till Lawline.

Hälsningar

Bartu BugdayliRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000