Fördelning av kvarlåtenskap när efterlevande make finns

2016-08-16 i Bröstarvinge
FRÅGA
Min mamma dog för 1 månad sedan hon va gift med min pappa som fortfarande lever..Vi är 6 barn ..dom hade ett hus ihop på en 2000 km2 tomt..huset värderat till 2.6 miljoner jag vill ta ut min arvslott hur gör jag och vad blir det???
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

När den som avlider är gift tillfaller kvarlåtenskapen den efterlevande maken, 3 kap. 1 § 1 st. ärvdabalken (ÄB) (här), förutsatt att testamente som förordnar annat saknas. Om den som avlidit efterlämnar barn som inte är den efterlevande makens barn har barnet rätt att ta ut sin arvslott direkt om så önskas.

Vad jag förstår så är du ett gemensamt barn till den som avlidit och till dennes efterlevande make. Du har då inte möjlighet att ta ut din arvslott redan nu, om det inte finns ett testamente som möjliggör detta. Om testamente saknas blir det istället din pappa som erhåller kvarlåtenskapen efter din mamma, du erhållet din del först när även din pappa avlidit, 3 kap. 2 § 1 st. ÄB (här). Då din mamma och pappa har 6 barn tillsammans kommer din arvslott, om testamente saknas, då att motsvara en sjättedel av kvarlåtenskapen, 2 kap. 1 § 2 st. ÄB (här).

Med vänlig hälsning,

Linda Critchley
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bröstarvinge (397)
2020-09-27 Fråga om arv
2020-09-03 Hur regleras den legala arvsrätten för bröstarvingar?
2020-08-31 Vad händer med skulder vid dödsfall?
2020-08-30 Vem ärver det gemensamma huset om en sambo dör?

Alla besvarade frågor (84393)