Får man ändra sitt barns arvsrätt?

2020-01-31 i Bröstarvinge
FRÅGA
Jag och min make har två gemensamma barn, jag har också två barn ( särkullsbarn)från ett tidigare äktenskap. Det ena av särkullbarnen har vi ingen kontakt med. Kan vi på något sätt påverka arvet till detta barnet genom testamente?
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Utan ett testamente är det barnen som har arvsrätt i första hand (2 kap. 1 § ärvdabalken), vilket kan skrivas bort med hjälp av ett testamente. Dina särkullbarn är dock bröstarvingar och har en oinskränkt rätt till sin laglott, som är halva arvslotten (7 kap. 1 § ärvdabalken). Arvslotten skulle i dina barns fall innebära att varje barn får en fjärdedel av ditt arv, och deras arvslott är en åttondel. Alltså har alla dina barn en rätt till en åttondel av arvet. Det krävs dock att barnet själv yrkar jämkning på testamentet (7 kap. 3 § 1 st ärvdabalken).

Alltså har du rätt att skriva vad du vill i ett testamente, men påkallar ditt barn jämkning av det så har hen rätt till sin laglott.

Vänliga hälsningar,

Mikaela Dahl
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bröstarvinge (361)
2020-02-17 ​Kan min dotters storebror ha hand om hennes arv efter mig tills hon är myndig?
2020-02-09 Hur ser arvsfördelningen ut mellan halvsyskon?
2020-02-04 Kan jag göra mina bröstarvingar arvslösa?
2020-01-31 Arv till icke-biologiska barn?

Alla besvarade frågor (77181)