CISG:s tillämpningsområde

2015-11-27 i KÖPRÄTT
FRÅGA
Vad krävs för att internationella köplagen ska gälla vid försäljning till ett annat land?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Lag (1987:822) om internationella köp (CISG) är tillämplig på avtal om köp av varor mellan parter, vilkas affärsställen är belägna i skilda stater som båda är anslutna till FN (artikel 1). Den är normalt inte tillämplig när en vara köps för personligt bruk eller för köparens familj eller hushåll (artikel 2). Lagens tillämpningsområde framgår detaljerat i lagens första del, första kapitel, artiklar 1-6. Du hittar lagen här.

Med vänliga hälsningar,

Soroosh Parsa
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (808)
2020-05-18 Hur kan jag få tillgång till personnummer?
2020-05-16 Kan jag häva ett bilköp?
2020-05-13 Vilken lag är tillämplig vid uthyrning av lös sak?
2020-05-04 Hur skiljer sig konsumentskyddet mellan att handla i butik eller på nätet?

Alla besvarade frågor (80456)