Bodelning med anledning av makes död

Hej! Jag har förstått det så, att då den ena av två gifta makar dör och de inte har några gemensamma barn ska en "bodelning" ske. Jag undrar hur man i sådana fall gör med det gemensamma huset, i det fall jag undrar över så vill den nyblivna änkan sälja huset fortast möjligt.

Lawline svarar

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Jag tolkar din fråga som att du dels undrar hur det gemensamma huset kommer att behandlas vid bodelningen och dels hur detta kommer att påverka änkans möjligheter att sälja huset så fort som möjligt.

Frågan kommer besvaras med regler som finns i äktenskapsbalken (ÄktB), ärvdabalken (ÄB) och samäganderättslagen (SamägL).

Vad menas med bodelning?

När två makar gifter sig blir deras egendom vanligtvis giftorättsgods enligt 1 kap. 3 § ÄktB. Om den ena maken dör så är äktenskapet enligt 1 kap. 5 § ÄktB upplöst och bodelning ska ske. Vid bodelningen kommer giftorättsgodset att delas lika mellan makarna enligt 11 kap. 3 § ÄktB.

Detta innebär att:

1. Det gemensamma huset utgör en del av makarnas giftorättsgods

2. Änkan har rätt till hälften av makarnas giftorättsgods

3. Återstående hälft av giftorättsgodset kommer att ingå i arvet efter den avlidne maken

Änkans möjligheter att bli tilldelad huset vid bodelningen

I 11 kap. 7 § ÄktB finns det en regel som säger att en make har rätt att bli tilldelad den egendom som maken vill ha. Detta innebär alltså att änkan kan begära att bli tilldelad huset vid bodelningen.

Om det gemensamma huset är värt mer än hälften av giftorättsgodset kommer hon dock bli skyldig att utge den överskjutande delen i pengar till den avlidne enligt 11 kap. 9 § ÄktB. Detta är för att båda sidor ska bli tilldelade lika mycket giftorättsgods vid bodelningen.

Om änkan inte vill utge den överskjutande delen i pengar kommer hon endast att bli tilldelad en andel i det gemensamma huset som motsvarar värdet på hennes del av giftorättsgodset. Resterande andel av det gemensamma huset kommer att ingå i arvet efter den avlidne maken.

Sammanfattningsvis:

1. Änkan kan begära att bli tilldelad det gemensamma huset

2. Om husets värde medför att änkan blir tilldelad mer än hälften av giftorättsgodset blir hon skyldig att utge den överskjutande delen i pengar så att båda sidor i bodelningen blir tilldelade lika mycket giftorättsgods.

3.Det kan också vara fallet att änkan endast blir tilldelad en andel av det gemensamma huset.

Änkan har rätt till arvet efter den först avlidne maken

Enligt 3 kap. 1 § ÄB har den efterlevande maken rätt till arvet efter den avlidne maken. Detta innebär att änkan i praktiken kommer att förfoga över makarnas gemensamma egendom även efter bodelningen. Med andra ord utgör inte bodelningen något hinder för en försäljning av det gemensamma huset.

Om den avlidne maken har egna barn

I din fråga framgår inte om den avlidne maken har några egna barn. Om så är fallet har istället den avlidnes barn rätt att ärva den avlidnes del av giftorättsgodset enligt 3 kap. 1 ÄB. Detta innebär att änkan då endast kan förfoga över det gemensamma huset om hon blivit tilldelad det vid bodelningen.

Om änkan endast har blivit tilldelad en andel i gemensamma huset så kommer änkan och den avlidnes arvingar att äga huset med samäganderätt. Detta innebär att de äger huset tillsammans. En följd av detta är enligt 2 § SamägL att samtliga ägare måste vara eniga för att en försäljning av huset ska vara möjlig. Om änkan ändå vill få till en försäljning av huset har hon rätt att vända sig till domstol och begära att huset ska säljas på offentlig auktion, vilket framgår av 6 § SamägL.

Sammanfattningsvis:

1. Änkans möjlighet att sälja huset kan begränsas om den avlidne maken har efterlämnat egna barn. Möjligheten till försäljning beror då på om änkan tilldelats hela det gemensamma huset eller endast en andel i det vid bodelningen

2. Om änkan har tilldelats hela huset finns det inga hinder för försäljning

3. Om änkan endast har tilldelats en andel i huset kräver en försäljning antingen att samtliga delägare i enighet beslutar att sälja huset eller att änkan vänder sig till domstol och begär att huset ska försäljas på offentlig auktion

Hoppas du fick svar på din fråga!

Erik BengtssonRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000