FrågaFASTIGHETSRÄTTHyresavtal01/02/2015

Beräkning av uppsägningstid av hyresrätt

Hej!

Jag har en fråga om uppsägningstid och betalning av hyra under uppsägningstiden. Jag har sökt och läst att jag kommit över, men får ändå inte ordning på det. Jag har förstått att uppsägningstiden börjar räknas från närmast följande månadsskifte och att man är skyldig att betala hyra under uppsägningstiden (såklart). Lite förvirring kvarstår.

Jag sade upp min lägenhet den 8 januari och jag har 2 månader uppsägningstid enligt mitt avtal. Min hyresvärd verkade också lite förvirrad över det här med uppsägningstid och betalning av hyra. På något sätt landade det ändå i att jag har tillträde till lägenheten till och med 2015-04-30, och att jag alltså betalar in sista hyran I mars (betalar FÖR april).

Stämmer det att det blir så? Två månader uppsägningstid räknat från månadsskiftet januari/februari (2015-02-01) innebär ju att avtalet upphör att gälla 2015-03-30. Eller? Men "avtal upphör att gälla", betyder det att tillträde upphör då (och att sista hyresinbetalningen alltså borde vara i februari (betala FÖR mars) eller innebär det att jag fram till dess är skyldig att betala, och alltså är skyldig att betala även för april månad?

Tacksam för hjälp att reda ut denna förvirring.

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga. Löper ett hyresavtal om en bostadslägenhet på obestämd tid (vilket det gör om inget annat överenskommits), så är utgångspunkten att uppsägningstiden är tre månader (12 kap. 3 och 4 §§ jordabalken). En hyresgäst för en bostadslägenhet kan alltid säga upp avtalet med tre månaders uppsägningstid, oavsett om längre uppsägningstid är avtalat. Det är fullt tillåtet av avtala om kortare uppsägningstid för hyresgästen (jfr 12 kap. 1 § 5 st.). Om du sade upp den 8 januari, och har två månaders uppsägningstid, upphör avtalet den 31 mars. Efter detta datum har du inte rätt att tillträda lägenheten, om inte du och hyresvärden kommer överens om annat. Du ska betala hyra under uppsägningstiden, det vill säga så ska du utge ersättning för hyran i februari och mars. Om du betalar din hyra i förskott, det vill säga om du betalar din "mars-hyra" i februari, så blir detta den sista hyran du betalar.

Vänliga hälsningar,

Katarina AnderssonRådgivare