Arvsrätten för särkullbarn

2018-09-27 i Särkullbarn
FRÅGA
Är särkullbarn. Om jag avlider före min förälder hur är då mina barns arvsrätt vid dennes död?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Arv regleras i Ärvdabalken.

Närmaste arvingar är dina barn (2 kap 1 § ärvdabalken). När du avlider ärver dina barn efter dig.

Om du har avlidit när din förälder går bort skulle du ha ärvt av denne om du levt, istället ärver dina barn den lott som skulle ha tillfallit dig (2 kap 1 § 2 stycket ärvdabalken).

Om din förälder var gift vid dennes död, tillfaller kvarlåtenskapen i regel efterlevande maken men eftersom du är särkullbarn har dina barn rätt att få ut arvet direkt (3 kap 1 § ärvdabalken).

Vänligen,

Louise Andersson
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Särkullbarn (856)
2019-01-20 Särkullbarns arvsrätt framför efterlevande make
2019-01-15 Hur kan min mors egendom skyddas från särkullbarn på min fars sida?
2018-12-31 Vad händer när ena maken går bort? Särkullbarn och gemensamt barn
2018-12-29 Kan särkullbarn avstå från arv till förmån för efterlevande make?

Alla besvarade frågor (64538)