Arvskifte med två bröstarvingar och ett särkullbarn

2017-10-31 i Särkullbarn
FRÅGA
Två bröstarvingar, ett särkullbarn. Enda förmögenheten är en insatslägenhet som änkan får bo kvar i efter makens död. Särkullbarnet har avstått sin del av arvet för att hon ska bo kvar. Hur stor del av arvet (insatslägenheten ca 1,5 milj. ) kommer respektive att få? Inga gemensamma barn.
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

Reglerna kring arv finns i Ärvdabalken (ÄB).

Eftersom särkullbarnet har avstått sitt arv efter sin pappa i enlighet med 3 kap. 1 § 1 st ÄB kommer hen att få ut arvet från honom först när änkan går bort. Det är också då som bröstarvingarna får ut sina arv från sina föräldrar.

När änkan går bort kommer först arvet efter maken redas ut, 3 kap. 2 § ÄB. Jag utgår från att det gifta paret ägde insatslägenheten tillsammans. Det betyder att hälften av lägenhetens värde ska delas ut till pappans arvingar. Av pappans del får alltså bröstarvingarna och särkullbarnet 1/3 var. Av den resterande halvan som utgör mammans del får bröstarvingarna 1/2 var. Totalt sett får alltså särkullbarnet 1/6 av lägenhetens värde och bröstarvingarna får 5/12 var vid mammans bortgång.

Om vi utgår från att insatslägenheten är värd 1,5 miljoner även vid mammans död kommer alltså hälften, 750 000 att delas i tre delar. Bröstarvingarna och särkullbarnet får därmed 250 000 kr var. De resterande 750 000 delas mellan bröstarvingarna, som alltså får 375 000 kr ytterligare.

Hoppas du har fått svar!

Med vänlig hälsning

Henrik Ärnlöv
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Särkullbarn (1223)
2021-09-18 Särkullbarns rätt till arv
2021-09-17 Kan mammas särkullbarn ärva pappas egendom?
2021-09-14 Vad händer om en make dör och har särkullbarn?
2021-09-14 ​Kan den efterlevande maken/makan bo kvar i det gemensamma huset när det finns särkullbarn?

Alla besvarade frågor (95785)