Ärver barn som adopterats bort och är ett förmånstagande till detta barn giltigt?

Hej! Min man har ett barn med en annan kvinna och vi har två barn.

Kvinnans nya man har nu adopterat barnet trots att det nu är över 18 år. Ärver barnet ändå min man?

Min man skrev även barnet som förmånstagare till ett pensionssparande han har, innan han träffade mig.

Ärver då särkullbarnet detta ändå eller får barnen dela på det trots vad som skrevs om förmånstagare eller ärver barnet inget då det är adopterat?

Tacksam för svar

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Om kvinnans nya man har adopterat barnet "istället för" din man så ärver inte barnet din man. Då någon adopteras klipps de rättsliga banden helt till den eller de biologiska föräldrarna, man ses helt enkelt inte som deras barn längre i rättslig mening. Barnet kommer istället att ärva adoptivföräldern och dennes släktingar. Det spelar i sammanhanget ingen roll att barnet i detta fall är över 18 år.

Om din man har skrivit särkullbarnet som förmånstagare till pensionen så är det också detta som bör gälla. Det finns reglerat i inkomstskattelagen vilka som får stå som förmånstagare, i denna kategori ingår exempelvis "barn till före detta maka/sambo". Om din man varit gift eller sambo med kvinnan så lär alltså förmånstagandet till barnet vara giltigt. Om han inte har varit det så är det inte säkert att barnet kan stå som förmånstagare dock. Det beror alltså på omständigheterna i fallet och jag vet tyvärr för lite för att kunna ge ett definitivt svar här. Om förmånstagandet är giltigt (det vill säga om din man har varit gift eller sambo med kvinnan) lär pengarna också gå till särkullbarnen. Det som är viktigt att poängtera här är att det är avgörande vad det är för typ av pension och vad som står i det enskilda avtalet med försäkringsbolaget. Det allra bästa är att kontakta försäkringsbolaget för att reda ut exakt vad som gäller och eventuellt kunna ändra förmånstagandet om ni skulle önska detta.

Sammanfattningsvis kan jag alltså konstatera att särkullbarnet inte ärver efter din man ifall den nya mannen har adopterat "i hans ställe". I och med att barnet adopterats av någon annan bryts alla rättsliga band till den biologiska föräldern. Vad gäller förmånstagandet och huruvida särkullbarnet kan ta del av pensionen beror väldigt mycket på hur pensionsavtalet ser ut och det är svårt att svara på vad som gäller för just er. Särkullbarnet kan ingå i den godkända kretsen av förmånstagare ifall din man tidigare varit gift eller sambo med kvinnan som är barnets mamma. Om förmånstagandet är giltigt så lär också allt gå till särkullbarnet och inte till era gemensamma barn eller liknande. Det allra bästa är dock att höra av sig till försäkringsbolaget för att se vad som gäller. En del pensioner kan till exempel inte ärvas alls och det är därför svårt att ge ett klart svar, hoppas att du förstår!

Hoppas att du känner att du fått svar på din fråga!

Med vänlig hälsning

Hedvig JohanssonRådgivare
Public question details image

Tjänster till fast pris *

Behöver du hjälp med Arvs- och testamentsrätt och Särkullbarn? Vi hjälper dig till fast pris!

Testamente2995 kr

Upprättande av testamente (max 2 sidor) som skickas till dig som PDF. Inkluderar upp till 30 minuters konsultation via mail och/eller telefon.

Betala medKlarna Logo
* Samtliga fastprisärenden hanteras av en jurist och inkluderar även en telefonavstämning