Adoption av biologiskt vuxet barn i arvssyfte
Fråga
Svar
Hej!
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!
Din fråga aktualiserar bestämmelserna i Föräldrabalken (FB).
Det finns möjlighet för en vuxen person att adoptera en annan vuxen person. Det krävs dock att det finns särskild anledning med hänsyn till det personliga förhållandet mellan sökanden och den som sökanden vill adoptera samt om adoptionen är i övrigt lämplig (4 kap. 4 § första stycket FB). Det som ska beaktas vid bedömning om särskild anledning föreligger är om sökanden har uppfostrat den personen som adoptionen avser eller om adoptionen är till syfte för att bekräfta en relation som motsvarar den mellan ett barn och förälder (4 kap. 4 § andra stycket FB). Om den som ska adopteras är över 12 år krävs det dennes samtycke ( 4 kap. 7 FB).
En ansökan görs av sökanden och ska skickas till tingsrätten på den ort där personen, som adoptionen avser, har sin hemvist. Ansökan görs istället till Stockholms tingsrätt om det inte finns behörig domstol (4 kap. 11-12 §§ FB).
Jag hoppas att du har fått svar på din fråga. Du är mer än välkommen att återkomma med fler funderingar.
Med vänliga hälsningar,
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning