Förskott på arv - arvlåtarens vilja avgör
Fråga
Hej kan min Farfar ge mig en större summa pengar som gåva innan han går bort. utan att det påverkar arvet/arvslotten senare?
Tacksam för ett snabbt svar....!!!
Barnbarn
Svar
Hej! Svaret på denna fråga regleras utförligt i Ärvdabalken. Om en arvlåtare vill ge en gåva till arvinge innan arvsskiftet, är huvudregeln enligt 6:1§ ÄB att gåvan räknas som förskott på arv och räknas av på framtida arvslott. När det gäller ett barnbarn, om bröstarvingen (dvs din far) fortfarande är i livet, så klassas en gåva inte som förskott på arv. Lagen skyddar i första hand arvlåtarens vilja, och endast i andra hand arvingarna, vilket innebär att Er farfars vilja kommer att respekteras. Er farfar kan därmed fritt bestämma om han vill att gåvan skall ses som förskott eller ej. Det krävs dock att Er farfar uttryckt denna vilja i avtal eller på annat sätt för att huvudregeln skall sättas ur spel. Hoppas detta hjälpte!
Mvh
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning