Lawline svarar
Hej
I sambolagen anges följande i 8 §: "När ett samboförhållande upphör av annat skäl än att samborna ingår äktenskap med varandra, skall på begäran av någon av samborna samboegendomen fördelas mellan dem genom bodelning. Bodelningen skall göras med utgångspunkt i egendomsförhållandena den dag då samboförhållandet upphörde."
I sambolagen 3 § anges att: "Sambors gemensamma bostad och bohag utgör samboegendom, om egendomen förvärvats för gemensam användning." https://lagen.nu/2003:376
I ditt fall har du emellertid förvärvat fastigheten innan ni blev sambo och du har därmed inte förvärvat den för gemensamt bruk. Bostaden ska alltså inte ingå i bodelningen.
Jag vill ändock nämna att det finns en regel i sambolagen 22 § om att din sambo ändå ”kan” ha rätt att överta bostaden men denna regel gäller bara i mycket speciella fall, ex om ni har barn och din sambo ska ta hand om dessa.
Men i ditt fall torde du absolut kunna vara lugn. Huvudregeln gäller i princip alltid och huvudregeln är att fastigheten är din.