Lawline svarar
Hej,
Till skillnad från äkta makar ärver inte sambor varandra. När din pappa avlider kan din pappas sambo istället begära bodelning. Detta innebär att all samboegendom, dvs bostad och bohag som förvärvats för gemensam användning, delas lika. Hälfen tillfaller då din pappas dödsbo och hälfen tillfaller din pappas sambo.
Du skriver att din pappa nyligen har skrivit över saker på sin sambo. Vem som står som ägare eller vem som har betalat för bohaget och bostaden spelar ingen roll för bedömningen av om egendom är samboegendom, dvs ska ingå i bodelningen, eller inte. Det avgörande är istället om bohaget och bostaden har förvärvats för gemensam användning, sambolagen 3 §,
Undantag till regeln om hälftendelning kan bli aktuellt om din pappas sambos samboegendom skulle vara värd mindre än två prisbasbelopp, vilket är (42 800*2) 85 600 kronor år 2009. I detta fall har din pappas sambo rätt att få ut så mycket av samboegendomen som motsvarar minst denna summa, sambolagen 18 §.
Angående lägenheten så skriver du att din pappas sambo står som ägare. Detta faktum innebär inte att lägenheten inte kan ingå i bodelningen. Enligt sambolagen 3 § är lägenheten att anse som samboegendom då den har förvärvats för gemensam användning, vilket du skriver att lägenheten har. Värdet av lägenheten kommer alltså sannolikt att ingå som samboegendom i bodelningen vilket innebär att din pappas dödsbo kommer att få hälfen av värdet. Detta förutsätter dock att din pappa och hans sambo inte har avtalat om annat.
Angående den fastighet som din pappas sambo har köpt under samboskapet. Denna fastighet utgör sannolikt inte samboegendom eftersom den inte förefaller ha förvärvats för gemensam användning. Står din pappas sambo som ensam ägare av fastigheten finns det således inte möjlighet för dig att ärva värdet av fastigheten.
Angående arvet efter din pappa har du som bröstarvinge alltid rätt att ärva en del av din pappas kvarlåtenskap, Ärvdabalken 7 kap 1 §. I det fall din pappa inte har skrivit ett testamente ärver du som ensam bröstarvinge hela din pappas kvarlåtenskap. Detta kallas arvslott. I det fall din pappa har testamenterat bort hela eller en del av sin kvarlåtenskap till sin sambo finns det i Ärvdabalken 7 kap 1 § en regel som innebär att du som bröstarvinge alltid har rätt att få ut hälfen av din arvslott, dvs hälfen av din pappas kvarlåtenskap eftersom du är ensam bröstarvinge. Detta kallas laglott. I det fall din pappa har testamenterar bort mer än din laglott, krävs att du begär laglottsjämkning enligt Ärvdabalken 7 kap 3 § för att få ut ditt arv.
Sambolagen hittar du https://lagen.nu/2003:376 och Ärvdabalken hittar du https://lagen.nu/1958:637
En advokat får du lättast tag på genom att gå in på www.eniro.se och söka på ”Advokat” samt den ort du bor i.
Med vänlig hälsning