FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt17/12/2008

Studieskuld vid sambobodelning

Hejsan, På minst två ställen på Lawline hävdar ni att studieskulder inte skall tas med vid bodelning av sambos. En juristbyrå jag tillfrågat hävdar dock raka motsatsen. Vad är korrekt?

Lawline svarar

Hej. Bodelning mellan sambos regleras i Sambolagen, se https://lagen.nu/2003:376. Enligt 13 § 2 st i SamboL skall ”en fordring mot en sambo som inte är förenad med särskild förmånsrätt i samboegendomen och som inte heller på annat sätt är att hänföra till sådan egendom” (exempelvis studielån) först avräknas från annan egendom än den som skall delas upp i och med en bodelning. Med andra ord innebär det att studielån inte skall tas med vid en bodelning mellan sambos om sambon har egendom, som inte skall ingå i bodelningen, som täcker lånet. Om sambon inte har egendom som täcker lånet skall det avräknas i bodelningen. Med vänliga hälsningar
Micael KarlssonRådgivare
Hittade du inte det du sökte?