Gåva av fastighet
Fråga
Pappa har ett hus som han vill ge till mej och min bror som gåva. Han har lån på huset på ca 670.000kr och värdet är satt till 2.250000kr. Vad händer med lånet i detta fall?
Svar
Hej!
Om ni ska ta äver lånet och lånet är under taxeringsvärdet, (taxeringsvärdet är inte samma som marknadsvärde), så ses det ändå som en gåva och ni kommer inte råka ut för någon beskattning i samband med gåvan. Är lånet detsamma eller över taxeringsvärdet på fastigheten så kommer det ses som att er far säljer huset till er och det blir beskattat som en försäljning.
Hälsningar
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning