FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt27/11/2007

Samboförhållande

Seperation i ett samboförhållande: Har betalat de mesta av hushållets räkningar själv under senaste 3 åren vi bott ihop, t.ex. hyra, el , försäkringar osv. Kan jag då kräva en avräkning av dessa betalningar i samband med upprättande av bodelning? Vi har ej kommit överens om någon hushållskassa utan hon har betalat lite löpande utgifter såsom mat t.ex.

Lawline svarar

Hej, När ett samboförhållande upphör tillämpas sambolagen såvida ni inte har kommit överens om något annat. Enligt sambolagen är det enbart bostad och bohag som har anskaffats för gemensamt bruk som ska tas med i en bodelning, 3 och 8 §§ sambolagen. Sambolagen ger alltså ingen rätt till avräkning för de utgifter du har stått för, utan det är alltså något som ni måste komma överens om själva för att det ska ske. Sambolagen kan du hitta http://lagen.nu/2003:376 . Med vänlig hälsning,
Cecilia JohanssonRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000