FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt03/12/2007

Utbjudande av samboegendom till försäljning

Jag och mitt ex ska flytta isär och vi äger numera en bostadsrätt tillsammans. Jag köpte den hösten 2001 och han köpte in sig på 50 % våren 2006. Nu vill jag köpa ut honom och har fått en mäklares värdering som han inte godtar. Han hotar med tvångsförsäljning där jag får vara med i budgivningen precis som vem som helst. Kan han göra så?

Lawline svarar

Hej! Nej, han kan inte göra så. Du och ditt ex är med all sannolikhet sambor i lagens mening. Detta innebär att bodelning skall ske om någon av er begär det (du skall begära det). Lägenheten utgör gemensam bostad och den av er som behöver den bäst har rätt att få den på sin lott mot avräkning. Vem detta blir kan jag inte svara på utifån de uppgifter du givit. Hade ni inte varit sambor hade istället lagen om samäganderätt varit tillämplig och då hade ditt ex kunnat göra på det sätt han hotar om. Mer information angående bodelningen hittar du http://www.dom.se/templates/DV_InfoPage____766.aspx MVH
Jon ÖstremRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000