FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt28/10/2007

Företrädande vid bouppteckning

Kan jag företräda min man, som har en begynnande demens, vid hans avlidna mors bouppteckning. Fadern är avliden sedan tidigare. Vad behöver jag i så fall för handlingar?

Lawline svarar

Det finns inga regler som säger vilka som får företräda ankomlingar vid bouppteckningen. De bestämmelser som finns (i 20 kap. Ärvdabalken) anger att dödsbodelägare som har egendom i sin vård, boutredningsmannen eller testamentsexekutorn skall bestämma tid och ort för bouppteckningen och att det skall närvara två kunniga och trovärdiga goda män för att se till att bouppteckningen förrättas på ett riktigt sätt. Bouppteckningen skall även förrättas inom 3 månader efter dödsfallet. Det bör med andra ord inte vara några problem för er att företräda er man, informera bara dödsboet om detta i förväg. En handling som är av stor vikt när bouppteckningen skall förrättas är den så kallade bouppteckningsblanketten. Om dödsboet inte har någon redan är det viktigt att en sådan finns tillgänglig vi bouppteckningen. En sådan kan man få tillskickad men lättast är att ladda ner en från skatteverkets hemsida http://www.skatteverket.se/blanketterbroschyrer/blankett/info/4600.4.39f16f103821c58f680006692.html. Viktigt att komma ihåg är att bouppteckningen skall skickas in till skatteverket en månad efter att den upprättats. Lycka till och återkom gärna om det finns ytterligare oklarheter. Med vänlig hälsning
Marcus GlimbergRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000