Dröjsmålsränta vid löpande skuldebrev

2007-08-12 i Skuldebrev
FRÅGA
Behöver man i ett skuldebrev ange vad skulden avser eller räcker det med tex följande text för ett löpande skuldebrev? "Till Innehavaren betalar jag 100 000 kronor senast den 31 oktober 2007."Om inte skulden betalas i tid, vilken ränta gäller då om inget skrivits?
SVAR

Hej,



Man behöver inte ange vad en skuld avser i ett skuldebrev.

Om en förfallodagen är avtalad, men ingen ränta, utgår ränta från förfallodagen tills dess att skulden är betald. Se Räntelagen 3§ 1 st, här . Räntan storlek är den gällande referensräntan med ett tillägg på 8 procentenheter, se Räntelagen 6§ ,här .



Med vänlig hälsning

Caroline Perlström
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Skuldebrev (141)
2020-08-03 Kräva tillbaka penninglån av privatperson
2020-07-24 Avtal om skuld i förhållande till annan
2020-07-17 Möjligt att ta över någon annans lån?
2020-05-17 Kan sms-konversation utgöra ett giltigt skuldebrev?

Alla besvarade frågor (82685)