FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt19/07/2007

Samboegendom

Hej! Jag äger en dyr villa, som jag har köpt för 5 år sedan. Nu skall min pojkvän med sina 2 döttrar flytta in till mig och bo i mitt hem. Barnens mor är avliden. Om vi i framtiden separerar, måste jag då dela halva villan med honom, om vi inte har något samboavtal? Jag har en del skulder på villan, men den är värd det dubbla av skuldernas värde.

Lawline svarar

Hej, När ni flyttar ihop kommer ni att bli sambos och sambolagen kommer då att tillämpas. Vid en eventuell separation är det endast så kallad samboegendom som kommer att ingå i en bodelning. Med samboegendom menas gemensam bostad och gemensamt bohag. Med gemensam bostad menas en bostad som är införskaffad med syftet att ni ska bo där tillsammans. Då du äger huset sedan tidigare kommer den inte att ingå i er samboegendom och ska alltså inte ingå i en eventuell bodelning. Sambolagen hittar du http://lagen.nu/2003:376. Med vänlig hälsning,
Cecilia JohanssonRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000