FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt06/05/2007

Bodelning

Vi är gifta,har barn,12 och 16 år. Bor i villa. Ska nu separera. Mannen ska bo kvar i villan. Jag har hittat ett radhus jag vill köpa. Kan ej skriva papper då vi båda blir ägare.För att göra upp det ekonomiska (lösa ut mig) krävs en bodelning. Vad är det ,hur går jag till väga?

Lawline svarar

När ett äktenskap upplöses skall de båda makarnas egendom fördelas mellan dem genom en bodelning (ÄktB 9:1). En sådan skall förrättas sedan äktenskapet har upplöst men kan om en av makarna begär det göras under pågående äktenskapsskillnad (ÄktB 9:4). Om ni är överens om hur egendomen skall fördelas räcker det att ni skriver ner detta och undertecknar med bådas namnteckningar (ÄktB 9:5). Skulder och tillgångar skall upptecknas sådana de var när talan om äktenskapsskillnad väcktes Är ni inte överens finns möjligheten att förordna en bodelningsförrättare (ÄktB 9:7). En sådan ansöker du om hos samma domstol som skall besluta i målet om äktenskapsskillnad (ÄktB 17:2). Med vänliga hälsningar
Simon CarlssonRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000